Město Tulln an der Donau leží jen asi 12 km od středu hlavního města Rakouska Vídně. Tulln je rájem pro zahradníky, turisty obdivující památky, ale i pro ty, kteří si chtějí výlet jen tak v klidu užít. Na poměrně malé ploše je toho spousta k vidění i inspiraci.
Obsah článku
ToggleTullnské zahrady
Asi většina návštěvníků Tullnu míří do místních zahrad. Die Garten Tulln, jak zní oficiální název, se rozkládají na okraji města a nedaleko Dunaje. Jedná se o soubor zahrad, které do podoby, jak je vidíte, navrhli a realizovali různé organizace, spolky nebo společnosti zabývající se zahradní architekturou a drobnými zahradními stavbami.
Koncept Die Garten Tulln – „Příroda v zahradě“ byl otevřen v roce 2008. Toto pojetí zahrad prosazuje ekologickou péči o výstavní zahrady (žádné syntetické chemické pesticidy, žádná syntetická chemická hnojiva a žádná rašelina) a stal se vzorem mnoha dalších zahrad v Rakousku i v zahraničí. Areál má 7 hektarů, na kterých najdete víc než 70 modelových zahrad.
Prostor zahrad se průběžně mění, takže pokud jste tu před 10 lety obdivovali japonskou zahradu, asi ji zde už nenajede. Zahrada je bezbariérová. Skrz areál vede oranžový chodník, který obchází jednotlivé tematicky pojaté zahrady. Do těch můžete vstoupit, posadit se, nasávat atmosféru nebo třeba posvačit. V areálu jsou i dětská hřiště, občerstvení a rozhledna.
Procházka korunami stromů
Na okraji zahrady stojí rozhledna, která je vidět už z dálky. Jedná se o “Procházku korunami stromů” (Baumwipfelweg). Postupně vystoupáte po různých lávkách a patrech vzhůru, do výšky 30 metrů. Cestou můžete pozorovat jak stromy, tak ptáky, kteří na nich hnízdí. Stromy místy cloní výhled a to i z nejvyššího patra věže.
Navíc, protože jste na rovině u řeky, zbylé výhledy nejsou do moc velké dálky. Uvidíte část zahrady, okolí řeky Dunaj s mostem přes ni a vrcholky budov z města. Každopádně se jedná o zajímavou stavbu.
Informace k návštěvě
Vstup do areálu je zpoplatněn, ale můžete zde pobýt klidně celý den až do zavírací doby. Zahrady jsou otevřeny denně od 9 do 18 hodin. Zahrada je bezbariérová, na rozhlednu vede kromě schodů i výtah. Parkoviště u zahrad je zdarma.
Nábřeží Dunaje
Pokud si chcete prohlédnout město Tulln, jednou z možností jak se do něj dostat, je vyrazit podél slepého ramene Dunaje. Vzdálenost zahrad a okraje centra města je něco kolem 1 km. Dostanete se na zajímavou lávku, ze které můžete odbočit do centra (vpravo) nebo na nábřeží k řece Dunaji (vlevo). Obě možnosti jsou víc než zajímavé.
Fontána Nibelungů
Při procházce kolem Dunaje zjistíte, jak bohatá historie se kolem Dunaje a v samotném Tullnu odehrála. Na nábřeží najdete fontánu “Nibelungenbrunnen” zpodobňující Píseň o Nibelunzích. Pomník Nibelungů neboli Nibelungova fontána, kterou vytvořil sochař Michail Nogin, zobrazuje scénu setkání Kriemhildy, burgundské královny a krále Hunů Etzela v Tullnu. Středověké město Tulln zažilo toto setkání budoucích manželů kolem roku 1200. V Tullnu se konaly rytířské bitevní hry, svatebčané se pak přesunuli do Vídně, kde se konala svatba.
Voda ve fontáně symbolizuje setkání světa Východu a Západu. Proudy vody střídavě na obou stranách sílí, až se jejich proudy vody nakonec dotýkají a mísí.
Za kulturou
Jen o kousek dál uvidíte amfiteátr s podiem umístěným na řece. Hned naproti němu je v parku socha Egona Schieleho a za ní můžete najít muzeum (Egon-Schiele-Museum) věnované tomuto rakouskému malíři, který se v Tullnu narodil.
Park na nábřeží, kde můžete zažít nejrůznější kulturní akce, končí u sochy Marka Aurelia. Pokud se od sochy pustíte do uličky vedoucí za můstkem, přes bývalý hradební příkop, najdete zde Římské muzeum. Zde se dozvíte o životě Římanů u pohraniční řeky Dunaj.
Historické centrum Tullnu
Kostel sv. Štěpána a kostnice
Nedaleko Římského muzea najdete farní kostel sv. Štěpána, jehož počátky sahají do doby románské. Dnešní kostel je směsí gotiky a baroka. Může za to několik požárů, ale i zemětřesení, které město postihly.
Za kostelem narazíte na zvláštní 11-stranou stavbu – karner. Jedná se o románskou kostnici postavenou kolem roku 1240. Do roku 1785 sloužil suterén karneru jako kostnice pro exhumované kosti hřbitova, který tehdy ještě obklopoval farní kostel. Horní patro má funkci hřbitovní kaple.
Radnice na náměstí
Pokud se vydáte od farního kostela ulicí Wiener Straße dostanete se do samého srdce městečka. Na dvou náměstích zde můžete obdivovat několik vodních prvků, morový sloup nebo budovu radnice.
Minoritský kostel
Cestou zpět k Tullnským zahradám jsme ještě našli minoritský kostel. Počátky bývalého klášterního kostela zasvěceného svatému Janu Nepomuckému sahají až do roku 1225, do doby vzniku minoritského kláštera v Tullnu. V té době ještě žil zakladatel minoritského řádu František z Assisi.
Výlet do Tullnu nemusí být jen o zahradách. Samotné městečko vás okouzlí trochu lenivou až přímořskou atmosférou. Je těžké rozhodnout zda za to může přítomnost, v těchto místech už mohutné, řeky Dunaj nebo pohnuté dějiny, které město za dobu své existence zažilo. Každopádně toto místo stojí byť jen za krátkou návštěvu.