Česká krajina je bohatá na malebná místa a přírodní krásy. Jedním z nejpoutavějších způsobů, jak je objevovat, je návštěva rozhleden. Tyto architektonické skvosty nejenže nám umožňují doslova vystoupat nad každodenní realitu, ale také nám otevírají pohled do úchvatných krajin, které se táhnou všemi směry. V našem článku se vydáme na cestu po české krajině, abychom objevili některé z těchto výjimečných rozhleden.
Obsah článku
ToggleRozhledna Zdenička, okres Kroměříž
Rozhledna Zdenička stojí na nejvyšším bodě areálu Gruntu Galatík. Tato dřevěná rozhledna čtvercového půdorysu dosahuje celkové výšky 15 metrů a po zdolání 48 schodů se dostanete na vyhlídkovou plošinu ve výšce 12 metrů nad zemí.
Tato plošina, umístěná ve třetím patře, nabízí nádherné panoramatické výhledy na Chřiby s kamennou rozhlednou Brdo, Hostýnské vrchy a město Kroměříž, které se nachází 12 kilometrů na severovýchod. Rozhledna je veřejnosti volně přístupná za příznivého počasí.
Rozhledna Lebedov, okres Kroměříž
Stavba vyrobená ze dřeva stojí nad osadou Lebedov, což je část obce Zdounky, nedaleko Koláčkova mlýna. Tato věž je vysoká 9 metrů a představuje symbol větrného mlýna. Je přístupná veřejnosti po celý rok. Lebedov spolu s nedalekou rozhlednou Zdeničkou je součástí turistických stezek, které se nachází poblíž sportovního a rekreačního areálu Grunt Galatík.
Rozhledna Zlobice, okres Brno-venkov
Rozhledna Zlobice se nachází v lesnatém prostoru mezi Kuřimí a Malhostovicemi v Jihomoravském kraji. Před rokem 2003 zde fungoval vojenský areál. V rámci tohoto areálu stála 12,5 metrů vysoká betonová věž, která sloužila pro pozorování vojenského výcviku.
Obec Malhostovice věž přestavěla na rozhlednu a tu slavnostně otevřela v roce 2009. Z rozhledny je vidět nejbližší okolí a také rozhledny Čebínka nebo Klucanina nad Tišnovem.
Rozhledna na Velkém Blaníku, okres Benešov
Na vrcholu Velkého Blaníku najdete dřevěnou rozhlednu připomínající husitskou hlásku, která má dokonce výklenek nazývaný oltářní mensa. Rozhledna získala dnešní podobu v roce 1941, kdy Klub českých turistů postavil v místě původní otevřené věže tuto 30 metrů vysokou dřevěnou rozhlednu pokrytou šindelem. Na vyhlídkovou plošinu vede dřevěné schodiště vnitřkem věže. Z vyhlídkové plošiny se nabízí výhled na krajinu Podblanicka, Malý Blaník a okolní vesnice. Za dobré viditelnosti lze vidět okraj Prahy.
Vstup na rozhlednu je zpoplatněný. Lístky zakoupíte v přízemí rozhledny, kde můžete zakoupit jak suvenýry, tak malé občerstvení. Otevírací doba se mění podle turistické sezony.
Na vrchol Velký Blaník vede několik cest. Nejkratší, po červené turistické značce, je z parkoviště nedaleko Louňovic pod Blaníkem. Po červené můžete přijít i z druhé strany z obce Kondrac. Nebo po zelené turistické trase z městyse Načeradec.
Rozhledna v Žižkovské věži, okres Praha-město
Žižkovský vysílač je jednou z pražských dominant a současně nejvyšší stavbou ve městě. Věž najdete na rozhraní Žižkova a Vinohrad v oblasti Mahlerových sadů. Byla postavena v letech 1985 až 1992 Inženýrskými a průmyslovými stavbami Ostrava podle návrhu architekta Václava Aulického, statika Jiřího Kozáka a Alexe Béma. Výhledy z této zajímavé stavby si můžete užít hned ve dvou výškách. Ve výšce 66 metrů se nachází panoramatická restaurace „Oblaca“ s přilehlým bistrem, kde si můžete vychutnat zákusek, kávu nebo nějaký drink.
Ve výšce 93 metrů je pak vyhlídková kabina. Sem je vstup zpoplatněný. Do obou vyhlídkových bodů se dostanete rychlovýtahem umístěným v jedné “noze” vysílače. Pod sebou máte celou Prahu. Můžete obdivovat Pražský hrad, Vyšehrad, Olšanské hřbitovy, o kterých se dočtete v článku „Praha: mnoho tváří jednoho města„. Za hezkého počasí může být dohlednost až 100 km.
Ať už si vyberete rozhlednu uprostřed lesů, která vám umožní objevit skryté kouty přírody, nebo moderní telekomunikační věž, rozhledny jsou zárukou nádherných výhledů a dobrodružství. Tak si je dejte na seznam a připravte se na cestu, která vám otevře oči i srdce k nádheře a rozmanitosti české krajiny.