Rozhledny XI.

Česká krajina je bohatá na malebná místa a přírodní krásy. Jedním z nejpoutavějších způsobů, jak je objevovat, je návštěva rozhleden. Tyto architektonické skvosty nejenže nám umožňují doslova vystoupat nad každodenní realitu, ale také nám otevírají pohled do úchvatných krajin, které se táhnou všemi směry. V našem článku se vydáme na cestu po české krajině, abychom objevili některé z těchto výjimečných rozhleden. 

Interaktivní mapa
Interaktivní mapa

Rozhledna Zdenička, okres Kroměříž

Rozhledna Zdenička stojí na nejvyšším bodě areálu Gruntu Galatík. Tato dřevěná rozhledna čtvercového půdorysu dosahuje celkové výšky 15 metrů a po zdolání 48 schodů se dostanete na vyhlídkovou plošinu ve výšce 12 metrů nad zemí.

Rozhledna Zdenička
Rozhledna Zdenička

Tato plošina, umístěná ve třetím patře, nabízí nádherné panoramatické výhledy na Chřiby s kamennou rozhlednou Brdo, Hostýnské vrchy a město Kroměříž, které se nachází 12 kilometrů na severovýchod. Rozhledna je veřejnosti volně přístupná za příznivého počasí.

Výhled z rozhledny Zdenička
Výhled z rozhledny Zdenička

Rozhledna Lebedov, okres Kroměříž

Stavba vyrobená ze dřeva stojí nad osadou Lebedov, což je část obce Zdounky, nedaleko Koláčkova mlýna. Tato věž je vysoká 9 metrů a  představuje symbol větrného mlýna. Je přístupná veřejnosti po celý rok. Lebedov spolu s nedalekou rozhlednou Zdeničkou je součástí turistických stezek, které se nachází poblíž sportovního a rekreačního areálu Grunt Galatík.

Rozhledna Lebedov
Rozhledna Lebedov

Rozhledna Zlobice, okres Brno-venkov

Rozhledna Zlobice se nachází v lesnatém prostoru mezi Kuřimí a Malhostovicemi v Jihomoravském kraji. Před rokem 2003 zde fungoval vojenský areál. V rámci tohoto areálu stála 12,5 metrů vysoká betonová věž, která sloužila pro pozorování vojenského výcviku.

Rozhledna Zlobice
Rozhledna Zlobice

Obec Malhostovice věž přestavěla na rozhlednu a tu slavnostně otevřela v roce 2009. Z rozhledny je vidět nejbližší okolí a také rozhledny Čebínka nebo Klucanina nad Tišnovem.

Rozhledna Zlobice
Rozhledna Zlobice

Rozhledna na Velkém Blaníku, okres Benešov 

Na vrcholu Velkého Blaníku najdete dřevěnou rozhlednu připomínající husitskou hlásku, která má dokonce výklenek nazývaný oltářní mensa. Rozhledna získala dnešní podobu v roce 1941, kdy Klub českých turistů postavil v místě původní otevřené věže tuto 30 metrů vysokou dřevěnou rozhlednu pokrytou šindelem. Na vyhlídkovou plošinu vede dřevěné schodiště vnitřkem věže. Z vyhlídkové plošiny se nabízí výhled na krajinu Podblanicka, Malý Blaník a okolní vesnice. Za dobré viditelnosti lze vidět okraj Prahy.

Rozhledna na Velkém Blaníku
Rozhledna na Velkém Blaníku

Vstup na rozhlednu je zpoplatněný. Lístky zakoupíte v přízemí rozhledny, kde můžete zakoupit jak suvenýry, tak malé občerstvení. Otevírací doba se mění podle turistické sezony. 

Rozhledna Blaník
Rozhledna Blaník

Na vrchol Velký Blaník vede několik cest. Nejkratší, po červené turistické značce, je z parkoviště nedaleko Louňovic pod Blaníkem. Po červené můžete přijít i z druhé strany z obce Kondrac. Nebo po zelené turistické trase z městyse Načeradec.

Informační tabule na rozhledně Blaník
Informační tabule na rozhledně Blaník

Rozhledna v Žižkovské věži, okres Praha-město

Žižkovský vysílač je jednou z pražských dominant a současně nejvyšší stavbou ve městě. Věž najdete na rozhraní Žižkova a Vinohrad v oblasti Mahlerových sadů. Byla postavena v letech 1985 až 1992 Inženýrskými a průmyslovými stavbami Ostrava podle návrhu architekta Václava Aulického, statika Jiřího Kozáka a Alexe Béma. Výhledy z této zajímavé stavby si můžete užít hned ve dvou výškách. Ve výšce 66 metrů se nachází panoramatická restaurace „Oblaca“ s přilehlým bistrem, kde si můžete vychutnat zákusek, kávu nebo nějaký drink.

Praha, Žižkovský vysílač
Rozhledna v Žižkovském vysílači

Ve výšce 93 metrů je pak vyhlídková kabina. Sem je vstup zpoplatněný. Do obou vyhlídkových bodů se dostanete rychlovýtahem umístěným v jedné “noze” vysílače. Pod sebou máte celou Prahu. Můžete obdivovat Pražský hrad, Vyšehrad, Olšanské hřbitovy, o kterých se dočtete v článku „Praha: mnoho tváří jednoho města„. Za hezkého počasí může být dohlednost až 100 km. 

Ať už si vyberete rozhlednu uprostřed lesů, která vám umožní objevit skryté kouty přírody, nebo moderní telekomunikační věž, rozhledny jsou zárukou nádherných výhledů a dobrodružství. Tak si je dejte na seznam a připravte se na cestu, která vám otevře oči i srdce k nádheře a rozmanitosti české krajiny.

Sdílejte článek

Přihlaste se k odběru novinek, aby Vám žádný z publikovaných článků neunikl.

Přejít nahoru