Slavkov je město nacházející se východně od Brna. Dominantou je Slavkovský zámek patřící k nejmohutnějším barokním zámkům na Moravě. V zámeckém parku můžete každoročně potkat historické automobily na akci zvané Veteranfest. Město se vepsalo do dějin bitvou tří císařů. V tomto článku najdete inspiraci nejen pro fanoušky historie, ale také zábavu pro děti.
Obsah článku
ToggleZámek Slavkov
Barokní zámek Slavkov (německy Austerlitz), s klasicistními prvky je dominantou stejnojmenného města. V místech dnešního zámku stála už ve 13. století komenda patřící řádu německých rytířů. Koncem 16. století byl přebudován na renesanční zámek čtyřkřídlého půdorysu s arkádami a hranolovou věží. Barokní přestavbu začal v 17. století Dominik Ondřej Kounic. Přestavbu dokončil až Václav Antonín kníže z Kounic a Rietbergu, který byl kancléřem Marie Terezie, Josefa II., Leopolda II. a Františka II. Po smrti hraběte Eugena, posledního z rodu Kouniců, přešel v roce 1919 zámek do vlastnictví rodu Pálffyů. Po druhé světové válce se stal zámek majetkem československého státu a dnes patří městu Slavkov.
Nejcennějšími ze zámeckých interiérů jsou místnosti vyzdobené štukami Santina Bussiho a freskami Andrea Lanzaniho. Nejznámějším je tzv. Sál předků s nástropní freskou představující bohy na Olympu. A také oválný, tzv. Historický sál, v němž bylo po bitvě u Slavkova podepsáno příměří mezi Rakouskem a Francií.
Zámek je obklopen parkem, jeho rozloha činí 15,5 ha. V 70. letech 20. století proběhla rekonstrukce zámeckého parku a vrátila mu barokní podobu.
Pokud navštívíte zámek od jara do podzimu, určitě tu narazíte na nějakou nevěstu. Místní zámecká kaple, kde svatby probíhají, má pohádkovou atmosféru.
Hry a zábava v zámeckém parku
Zámecký park žije po celý rok. Pořádají se zde divadelní představení, koncerty, jarmarky a festivaly. V zámku si lze půjčit sportovní vybavení a vyzkoušet si badminton, lukostřelbu nebo kroket. Ostatně zadní část zámeckého parku je propojená se sousedním golfovým hřištěm. Přímo v parku můžete tedy odehrát hned 3 jamky.
Na zahradním parteru v blízkosti zámku je několik bazénků s fontánami a velké množství barokních soch nejrůznějších mytologických postav. K bližšímu prozkoumání skvěle poslouží hra nejen pro děti s názvem Příběhy tesané do kamene. Hrací plánek najdete na stránkách zámku, nebo o něho můžete požádat v informačním centru v bývalých konírnách, hned u vstupu do zámku.
Akce pro fanoušky veteránů
Zážitek pro fanoušky automobilů představuje každoroční sraz milovníků auto-moto veteránů. Zámecký pak se v červnu každoročně zaplní vozy nejrůznějších značek na největším srazu veteránů pod širým nebem s názvem Veteranfest Slavkov.
Během Veteranfestu si můžete užít i dobovou hudbu doplněnou o taneční vystoupení, přehlídku dobových kočárků či nakoupit na doprovodné burze.
Město Slavkov
V těsné blízkosti zámku se nachází malebné Palackého náměstí. Na něm vyniká renesanční budova radnice nebo bývalý Panský dům. Ten byl postaven v renesančním slohu, dnes už má klasicistní úpravu.
Rozhodně zajímavou stavbou je farní kostel Vzkříšení Páně. Pochází z 2. poloviny 18. století a jde o klasicistní jednolodní sálový chrám s prvky empíru a střídmou vnitřní výzdobou. Kostel byl postaven v letech 1786-1789 v souvislosti s přestavbou zámku a také jako náhrada za nedostačující gotický kostel sv. Jakuba. Kostel je do náměstí obrácen sloupovým portikem se šesti sloupy, nad kterými je trojúhelníkový tympanon s reliéfem Rozeslání apoštolů.
Gastronomie
Na Palackého náměstí najdete výletníky oblíbenou cukrárnu U tří císařů, kterou můžeme směle doporučit. Kávu mají výbornou a zákusky obrovské.
Slavkovský pivovar
Stejně jako v jiných městech se i zde od středověku nacházely pivovary v měšťanských domech. Obecní pivovar se ve Slavkově datuje od roku 1570. Kromě obecního mělo město také panský pivovar spravovaný šlechtou. Město svůj pivovar využívalo do roku 1700. Po třicetileté válce, z důvodu dluhů, jej postoupilo zpět šlechtě, za podmínky zřízení hostince v pivovaru. Dnešní pivovar s pivnicí byl postaven v roce 2012 na místě bývalého panského pivovaru. Z původního pivovaru se dochoval komín sladovny, který zde stále můžete vidět.
Pokud rádi ochutnáváte místní dobroty, můžete navštívit pivnici Slavkovského pivovaru. Pivovar nabízí typicky česká piva, ale i piva různých druhů a stylů, spodně i svrchně kvašená a to včetně pivních speciálů.
Církevní památky
Ve městě i jeho okolí je hned několik zajímavých církevních památek. Kousek od zámku a centra města najdete židovskou synagogu i hřbitovní kapli s rodinnou hrobkou Kouniců. Pokud vyrazíte dál z města najdete židovský hřbitov, i křížovou cestu vedoucí ke kapli sv. Urbana.
Synagoga a židovský hřbitov
Synagoga a židovský hřbitov jsou upomínky na židovské obyvatele města Slavkov. Slavkovskou židovskou Synagogu najdete blízko centra na Koláčkově náměstí. Budova byla postavena v novorománském stylu v letech 1857-1858 a svému účelu sloužila až do druhé světové války.
Nový židovský hřbitov byl založený v roce 1744. Najdete ho severně od náměstí, obklopený zahradami a sady, v blízkosti silnice do Rousínova. Nachází se na něm asi 300 náhrobních kamenů převážně z 19. století. Není veřejně přístupný, ale jeho návštěvu si lze domluvit.
Křížová cesta ke kapli sv. Urbana
Na návrší severně od Slavkova stojí kaple sv. Urbana, patrona vinařů. V těchto místech bývaly dřív vinohrady. Původní kaple byla postavena kolem roku 1700 podle projektu italského architekta a kněze Domenica Martinelliho, který se podílel i na přestavbě slavkovského zámku. Za josefínských reforem byla kaple uzavřena. Za napoleonských válek sloužila jako strážnice. Byla poničena a roku 1816 stržena. Dnešní kaple byla postavena mezi lety 1858-1861 za finančního přispění slavkovských obyvatel.
Ke kapli vede od města křížová cesta se 14 zastaveními realizovaná mezi lety 2012 -2015. Jednotlivá zastavení jsou doplněna obrazy výtvarníka Milivoje Husáka. Od kaple je nádherný výhled na město Slavkov i jeho zámek.
Slavkov u Brna dokáže své návštěvníky zaujmout směsicí historie, romantiky i zábavou pro děti. Je na Vás jakou z jeho nabídek využijete. Město je také spjato s bitvou tří císařů. Pokud Vás zajímá tato pohnutá historie, můžete navštívit kromě Slavkova i další místa s bitvou spojená. Tato vám představíme v příštím článku.