Slavkov u Brna, zážitky pro malé i velké

Slavkov je město nacházející se východně od Brna. Dominantou je Slavkovský zámek patřící k nejmohutnějším barokním zámkům na Moravě. V zámeckém parku můžete každoročně potkat historické automobily na akci zvané Veteranfest. Město se vepsalo do dějin bitvou tří císařů. V tomto článku najdete inspiraci nejen pro fanoušky historie, ale také zábavu pro děti.

Interaktivní mapa uvedených míst
Interaktivní mapa uvedených míst

Zámek Slavkov

Barokní zámek Slavkov (německy Austerlitz), s klasicistními prvky je dominantou stejnojmenného města. V místech dnešního zámku stála už ve 13. století komenda patřící řádu německých rytířů. Koncem 16. století byl přebudován na renesanční zámek čtyřkřídlého půdorysu s arkádami a hranolovou věží. Barokní přestavbu začal v 17. století Dominik Ondřej Kounic. Přestavbu dokončil až Václav Antonín kníže z Kounic a Rietbergu, který byl kancléřem Marie Terezie, Josefa II., Leopolda II. a Františka II. Po smrti hraběte Eugena, posledního z rodu Kouniců, přešel v roce 1919 zámek do vlastnictví rodu Pálffyů. Po druhé světové válce se stal zámek majetkem československého státu a dnes patří městu Slavkov. 

Slavkov u Brna, zámek
Slavkov u Brna, zámek

Nejcennějšími ze zámeckých interiérů jsou místnosti vyzdobené štukami Santina Bussiho a freskami Andrea Lanzaniho. Nejznámějším je tzv. Sál předků s nástropní freskou představující bohy na Olympu. A také oválný, tzv. Historický sál, v němž bylo po bitvě u Slavkova podepsáno příměří mezi Rakouskem a Francií. 

Zámek je obklopen parkem, jeho rozloha činí 15,5 ha. V 70. letech 20. století proběhla rekonstrukce zámeckého parku a vrátila mu barokní podobu. 

Slavkov u Brna, zámecký park
Slavkov u Brna, zámecký park

Pokud navštívíte zámek od jara do podzimu, určitě tu narazíte na nějakou nevěstu. Místní zámecká kaple, kde svatby probíhají, má pohádkovou atmosféru. 

Hry a zábava v zámeckém parku

Zámecký park žije po celý rok. Pořádají se zde divadelní představení, koncerty, jarmarky a festivaly. V zámku si lze půjčit sportovní vybavení a vyzkoušet si badminton, lukostřelbu nebo kroket. Ostatně zadní část zámeckého parku je propojená se sousedním golfovým hřištěm. Přímo v parku můžete tedy odehrát hned 3 jamky.

Slavkov u Brna, zámecký park
Slavkov u Brna, zámecký park

Na zahradním parteru v blízkosti zámku je několik bazénků s fontánami a velké množství barokních soch nejrůznějších mytologických postav. K bližšímu prozkoumání skvěle poslouží hra nejen pro děti s názvem Příběhy tesané do kamene. Hrací plánek najdete na stránkách zámku, nebo o něho můžete požádat v informačním centru v bývalých konírnách, hned u vstupu do zámku.

Hrací karta do zámeckého parku

Akce pro fanoušky veteránů

Zážitek pro fanoušky automobilů představuje každoroční sraz milovníků auto-moto veteránů. Zámecký pak se v červnu každoročně zaplní vozy nejrůznějších značek na největším srazu veteránů pod širým nebem s názvem Veteranfest Slavkov.

Veteranfest, zámek Slavkov u Brna
Veteranfest, zámek Slavkov u Brna

Během Veteranfestu si můžete užít i dobovou hudbu doplněnou o taneční vystoupení, přehlídku dobových kočárků či nakoupit na doprovodné burze. 

Město Slavkov 

V těsné blízkosti zámku se nachází malebné Palackého náměstí. Na něm vyniká renesanční budova radnice nebo bývalý Panský dům. Ten byl postaven v renesančním slohu, dnes už má klasicistní úpravu. 

Rozhodně zajímavou stavbou je farní kostel Vzkříšení Páně. Pochází z 2. poloviny 18. století a jde o klasicistní jednolodní sálový chrám s prvky empíru a střídmou vnitřní výzdobou. Kostel byl postaven v letech 1786-1789 v souvislosti s přestavbou zámku a také jako náhrada za nedostačující gotický kostel sv. Jakuba. Kostel je do náměstí obrácen sloupovým portikem se šesti sloupy, nad kterými je trojúhelníkový tympanon s reliéfem Rozeslání apoštolů.  

Kostel Vzkříšení Páně, Slavkov
Kostel Vzkříšení Páně, Slavkov

Gastronomie

Na Palackého náměstí najdete výletníky oblíbenou cukrárnu U tří císařů, kterou můžeme směle doporučit. Kávu mají výbornou a zákusky obrovské.

Cukrárna u Tří císařů
Cukrárna u Tří císařů

Slavkovský pivovar

Stejně jako v jiných městech se i zde od středověku nacházely pivovary v měšťanských domech. Obecní pivovar se ve Slavkově datuje od roku 1570. Kromě obecního mělo město také panský pivovar spravovaný šlechtou. Město svůj pivovar využívalo do roku 1700. Po třicetileté válce, z důvodu dluhů, jej postoupilo zpět šlechtě, za podmínky zřízení hostince v pivovaru. Dnešní pivovar s pivnicí byl postaven v roce 2012 na místě bývalého panského pivovaru. Z původního pivovaru se dochoval komín sladovny, který zde stále můžete vidět.

Slavkovský pivovar
Slavkovský pivovar

Pokud rádi ochutnáváte místní dobroty, můžete navštívit pivnici Slavkovského pivovaru. Pivovar nabízí typicky česká piva, ale i piva různých druhů a stylů, spodně i svrchně kvašená a to včetně pivních speciálů.

Církevní památky

Ve městě i jeho okolí je hned několik zajímavých církevních památek. Kousek od zámku a centra města najdete židovskou synagogu i hřbitovní kapli s rodinnou hrobkou Kouniců. Pokud vyrazíte dál z města najdete židovský hřbitov, i křížovou cestu vedoucí ke kapli sv. Urbana. 

Křížová cesta ke kapli sv. Urbana
Křížová cesta ke kapli sv. Urbana

Synagoga a židovský hřbitov

Synagoga a židovský hřbitov jsou upomínky na židovské obyvatele města Slavkov. Slavkovskou židovskou Synagogu najdete blízko centra na Koláčkově náměstí. Budova byla postavena v novorománském stylu v letech 1857-1858 a svému účelu sloužila až do druhé světové války. 

Synagoga, Slavkov u Brna
Synagoga, Slavkov u Brna

Nový židovský hřbitov byl založený v roce 1744. Najdete ho severně od náměstí, obklopený zahradami a sady, v blízkosti silnice do Rousínova. Nachází se na něm asi 300 náhrobních kamenů převážně z 19. století. Není veřejně přístupný, ale jeho návštěvu si lze domluvit.  

Křížová cesta ke kapli sv. Urbana

Na návrší severně od Slavkova stojí kaple sv. Urbana, patrona vinařů. V těchto místech bývaly dřív vinohrady. Původní kaple byla postavena kolem roku 1700 podle projektu italského architekta a kněze Domenica Martinelliho, který se podílel i na přestavbě slavkovského zámku. Za josefínských reforem byla kaple uzavřena. Za napoleonských válek sloužila jako strážnice. Byla poničena a roku 1816 stržena. Dnešní kaple byla postavena mezi lety 1858-1861 za finančního přispění slavkovských obyvatel.

Kaple sv. Urbana, Slavkov u Brna
Kaple sv. Urbana, Slavkov u Brna

Ke kapli vede od města křížová cesta se 14 zastaveními realizovaná mezi lety 2012 -2015. Jednotlivá zastavení jsou doplněna obrazy výtvarníka Milivoje Husáka. Od kaple je nádherný výhled na město Slavkov i jeho zámek.

Výhled od kaple sv. Urbana
Výhled od kaple sv. Urbana

Slavkov u Brna dokáže své návštěvníky zaujmout směsicí historie, romantiky i zábavou pro děti. Je na Vás jakou z jeho nabídek využijete. Město je také spjato s bitvou tří císařů. Pokud Vás zajímá tato pohnutá historie, můžete navštívit kromě Slavkova i další místa s bitvou spojená. Tato vám představíme v příštím článku.

Sdílejte článek

Přihlaste se k odběru novinek, aby Vám žádný z publikovaných článků neunikl.

Přejít nahoru