Větrný mlýn Kunkovice

Větrné mlýny na Jižní Moravě I.

Když se řekne mlýn, většinou se nám vybaví vodní kolo, náhon a třeba i vodník. Pravdou je, že na většině říček stával dřív nějaký ten vodní mlýn. Pak jsou ale místa, kde moc vody v podobě řek není. I tam lidé potřebovali umlít mouku a jako pohon pro mlýn si zvolili vítr. Pojďme se podívat na několik větrných mlýnů, které najdete na Jižní Moravě. 

Interaktivní mapa
Interaktivní mapa

Holandský typ mlýna

Mlýn holandského typu je v našich podmínkách většinou zděná stavba z cihel nebo kamene o kruhovém půdoryse. Mlýn je zakončen střechou s větrným kolem. Střecha lze otáčet tak, aby na vítr roztáčel mlýnské kolo. Větrné kolo má čtyři dřevěná křídla umístěná na horizontální ose. 

Větrný mlýn Kunkovice

V okrese Kroměříž stojí holandský větrný mlýn zapsaný mezi kulturní památky České republiky. Postaven byl v roce 1875 a po roce 1974 bylo jeho vnitřní zařízení přemístěno do Technického muzea v Brně. V roce 1978 byla provedena oprava střechy a následně byla  devadesátých letech stavba renovována. Mlýn má válcový tvar s kuželovitou střechou pokrytou šindelem. Celková výška mlýna je deset metrů a průměr dosahuje 8,4 metru u paty a 8 metrů pod střechou. Uvnitř mlýna najdeme dvě složení běhounů s různými průměry, které dosahují různých obvodových rychlostí.

Větrný mlýn Kunkovice
Větrný mlýn Kunkovice

Větrný mlýn Chvalkovice

Historie mlýna sahá do roku 1873, kdy ho postavil mlynář Josef Vítek. Později, po první světové válce, byl mlýn modernizován a poháněn parním strojem. V roce 1941 byla jeho činnost nařízením protektorátních úřadů ukončena a po válce už nebyla obnovena. Nyní je mlýn renovován pravnukem posledního mlynáře, který mu dal novou šindelovou střechu.

Mlýn má válcový tvar s kuželovou střechou pokrytou šindelem. Střecha dosahuje výšky 3,15 metru a tvoří ji šestnáctiboký jehlan. Celková výška mlýna je osm metrů s průměrem 7,7 metrů a zdmi tlustými 0,80 metrů. Dva pravoúhlé vstupy vedou dovnitř, kde jsou malá okna se špaletami. 

Větrný mlýn Chvalkovice
Větrný mlýn Chvalkovice

Větrný mlýn Němčice

V obci Němčice v okrese Blansko, stojí větrný mlýn holandského typu, zapsaný v roce 1964 mezi kulturní památky ČR. Mlýn má válcovou zděnou stavbu s kuželovou střechou a kovovými obručemi. Postaven byl mlynářem Matuškou v roce 1840, nachází se na kopci v nadmořské výšce 620 m v Drahanské vrchovině. Od roku 1925 do konce druhé světové války sloužil ke šrotování. Následně byl do roku 1964 obydlen. Po rekonstrukcích v letech 1965 a 2002 je využíván jako rekreační objekt, přičemž nedaleko stojí hospodářské stavení.

Větrný mlýn Němčice
Větrný mlýn Němčice

Německý typ mlýna

Mlýn sloupový nebo také německý je dřevěný mlýn s čtvercovou nebo obdélníkovou základnou. Mlýn má pevnou osu, kolem které lze celý mlýn natočit proti větru pomocí dlouhé oje. Konstrukce mlýna připomíná klec zavěšenou na středovém nosném trámu zvaném tatík. I ostatní trámy mají své jméno, v mlýně najdeme dědka, babku i matku. Větrné mlýny německého typu se případně daly rozložit a přesunout na jiné místo.

Klobouky u Brna

Pokud pojedete po silnici z Brna na Hodonín, na návrší nad městem Klobouky u Brna uvidíte stát větrný mlýn. Stojí v místech, kde kdysi bylo takových mlýnů hned osm. Postupně zanikaly. Koncem 19. století byly 4 a v roce 1905 už jen jeden. 

Mlýn byl celodřevěný (sloupový, též beraní) a stál na jižním kopci nad městečkem. Když v roce 1938 přestal sloužit a jeho majitel ho chtěl rozebrat odkoupila mlýn Občanská záložna v Kloboukách, která financovala jeho renovaci. Poté mlýn sloužil už jen jako historická památka. V roce 1945, při osvobozování Klobouk byl mlýn zasažen a vyhořel do základů. Zůstalo po něm prázdné místo a mnoho vzpomínek místních obyvatel. Ti se rozhodli, že větrný mlýn v Kloboukách opět bude. Z podobného mlýna z Pacetluk získali hlavní části mlýna. Tyto převezli do Klobouk a v letech 1983–1985 renovovali mlýn na původním místě, kde stával poslední kloboucký větřák z roku 1748. Veřejnosti byl zpřístupněn 1. června 1985. Dnes je to jeden z mála dřevěných větrných mlýnů v České republice s kompletním vnitřním vybavením a plně funkční. Mlýn si můžete zvenku prohlédnout celoročně. O víkendech od 1. května do 30. září s výkladem průvodce můžete nahlédnout také do interiéru.

Větrný mlýn Klobouky u Brna
Větrný mlýn Klobouky u Brna

Vrbice

Podle map najdete další větrný mlýn hned v nedaleké Vrbici. Není to tak úplně pravda. Stojí zde jen zmenšená replika připomínající dnes již neexistující větrné mlýny. Byli tu kdysi dva a odkazuje na ně i pojmenování lokality místních vinných sklepům „Pod větřákem“.

Sklepy pod větřákem
Sklepy pod větřákem

Větrné mlýny nejsou jen stavebními technickými zázraky, ale také symbolem lidské vynalézavosti, odhodlání a schopnosti přizpůsobit se místním podmínkám. Jsou symbolem spojení mezi minulostí a budoucností, a jejich přítomnost v krajině připomíná význam trvalé udržitelnosti a ochrany životního prostředí pro další generace. Větrné mlýny jsou tak nejen historickými památkami, ale také inspirací pro budoucnost.

Sdílejte článek

Přihlaste se k odběru novinek, aby Vám žádný z publikovaných článků neunikl.

Přejít nahoru