Větrné mlýny nejsou jen krásné stavby, ale živé dědictví. Kuželov, Rudice, Ostrov u Macochy, Ruprechtov i Starý Poddvorov odrážejí technický pokrok a život v časech minulých. Tyto symboly inovace otevírají okno do historie a ukazují, jak lidé žili v tradičních venkovských prostředích České republiky.
Obsah článku
ToggleVětrný mlýn Kuželov, okres Hodonín
Větrný mlýn v Kuželově najdete nad obcí Kuželov, jihozápadně od Velké nad Veličkou. Jde o oblast Bílých Karpat, tedy úžasné místo na výlety. Tento mlýn holandského typu je dnes exponátem Technického muzea v Brně. Má kuželovitou kamennou konstrukci, která nese otočnou střechu se šindelovou krytinou a čtyřmi křídly větrného kola, upevněnými na hřídeli.
Postaven byl v roce 1842 a více než sto let sloužil zemědělcům z okolí. Vedle mlýna stojí obytné a hospodářské budovy s expozicí horňáckého bydlení a hospodaření na přelomu 19. a 20. století. Součástí expozice je i ukázka různých nástrojů na údržbu mlýna, kterou si většinou mlynář prováděl sám.
Větrný mlýn Starý Poddvorov, okres Hodonín
Mlýn ve Starém Poddvorově je tak trochu cestovatel, i okolnostmi a osudem zkoušený mlýn. Oproti předchozím mlýnům, je tento celodřevěný, německého typu. Najdete ho asi 1 km nad vesnicí Starý Poddvorov ve směru na Čejkovice. Na toto místo se dostal kolem roku 1880 z Týnce u Břeclavi, kam se o 10 let předtím přestěhoval z Mutěnic.
V roce 1890 ho převrátila a poškodila vichřice. Mlýn mlel až do úředního zastavení v roce 1941, pak ještě krátce po druhé světové válce do roku 1949. Přes veškerou snahu majitele chátral. Částečně byl opraven v roce 1969, kdy byl ve spolupráci s Technickým muzeem v Brně a okresní zvelebovací komisí uveden do provozuschopného stavu. Díky neexistenci další průběžné péče mu v roce 1982 odpadla křídla (lopatky). Roku 1999 mlýn koupila obec, které se pomocí peněz z projektu Phare CBC podařilo mlýn na přelomu let 2002 a 2003 zrekonstruovat.
Větrný mlýn ve Starém Poddvorově je dvoupatrová dřevěná stavba na čtvercovém půdorysu. Jeho rozměry jsou 4,6×4,3 m a výška 9,2 m. Čtyřlopatkové větrné kolo má rozpětí 7 m. O historii mlýna se dozvíte víc na panelech umístěných v bezprostředním okolí. Z areálu se vám naskytne i hezký výhled na okolí. Pokud se chcete rozhlédnou z větší výšky, můžete navštívit rozhlednu v Novém Poddvorově nebo Mutěnicích, o kterých jsme psali v článku Cesty na rozhledny jižní Moravy.
Větrný mlýn Ruprechtov, okres Vyškov
Mlýn byl původně postaven v roce 1873 jako klasický holandský mlýn s otočnou střechou a čtyřmi lopatkami. Později bylo klasické větrné kolo nahrazeno inovativní Halladayovou turbínou. Tato turbína, pojmenovaná po americkém vynálezci Danielu Halladayovi, má nastavitelné lopatky a dvojité kormidlo, které umožňují optimální využití větru. Turbína, která se v současnosti točí ve výšce 16 metrů nad zemí, má průměr 10 metrů a váží kolem 2 tun.
Tento mlýn s Halladayovou turbínou je mimořádným technickým dědictvím nejen v České republice, ale i v Evropě. Dokládá inovace a historickou hodnotu tohoto zařízení. Navíc, na podzim roku 2009 byl oceněn vytvořením poštovní známky a zlaté mince, což ukazuje na jeho kulturní význam a důležitost.
Větrný mlýn Rudice, okres Blansko
Mlýn v obci Rudice je opět holandského typu. Byl postaven v roce 1865 Matějem a Františkou Ševčíkovými na kopci v nadmořské výšce 510 m. Zažil několik změn a oprav, včetně výměny hřídele a poškození větrného kola vichřicí. Později byl převeden na elektrický pohon.
V průběhu historie byl mlýn několikrát uzavřen, ztratil mlecí právo. Díky manželům Vaverkovým z Brna byl obnoven a v roce 1994 se zde otevřelo muzeum.Mlýn je třípodlažní s kuželovitou střechou. Okna jsou obklopena hladkými omítkovými šambránami. Stropy jsou tvořeny dřevěnými trámy s podhledem.
V Rudici koluje legenda o ženě, která přivedla kozu k větrnému mlýnu na pastvu, ale zapomněla si přibalit kolík k připoutání zvířete. Místo toho se rozhodla kozu přivázat k lopatce větrného mlýna. Když se vrátila pro zapomenutý kolík, začal vát vítr. To způsobilo, že se kolo začalo otáčet a koza zůstala viset v nejvyšším bodě otáčení kola. I přes snahy vesničanů nebylo možné kozu zachránit a nakonec musela být snězena.
Mlýn Ostrov u Macochy, okres Blansko
Tento mlýn holandského typu pochází z první poloviny 19. století. Jde o třípatrovou válcovitou zděnou stavbu. Stavba má zdivo z lomového bílého vápence a zakončuje ji kuželovitá střecha. Větrné kolo má čtyři lopatky, původní průměr byl 13 metrů, nyní činí 11,6 metrů. V interiéru jsou dřevěné trámové stropy a podlahy z fošen. Mlýn byl obydlen, přízemí sloužilo jako síň, světnice a chlívek. V roce 1947 byla původní střecha nahrazena plechovou. Ve třetím patře je zachovalé mlecí složení. Dnes je mlýn využíván k rekreačním účelům.
Větrné mlýny, stejně jako novodobé rozhledny jsou jako majáky přitahující náš pohled v krajině. Zvou nás k návštěvě při které můžeme obdivovat um našich předků i trošku nahlédnout do jejich mnohdy nelehkých životů spojených s tvrdou prací a bojem s nepřízní osudu.