Vojenské technické muzeum Lešany

Vozy Škoda a Vojenské technické muzeum Lešany

Dnešní tip na výlet je prosycen vůní benzínu a nafty. Vypravíme se kousek od Prahy. První zastávka bude v soukromém muzeu, kde najdete vozy značky Škoda. Některé ze zdejších exponátů nenajdete ani v Škoda Muzeu v Mladé Boleslavi, o kterém už jsme psali v článku Muzea veteránů severní Čechy. Druhé muzeum nabízí techniku o poznání větší a těžší. Jedná se o Vojenské technické muzeum Lešany.

Interaktivní mapa
Interaktivní mapa

Svět škodovek

Svět škodovek je specifické muzeum věnované vozům Škoda. Jde totiž o soukromou sbírku čítající přes 100 vozů značky Škoda. Muzeum najdete v areálu nedaleko Čerčan asi 40 km od Prahy. Na ploše 1400 m2 najdete závodní a okruhové speciály, prototypy, užitkové vozy, učebnu autoškoly, ale také kavárnu s dětským koutkem a venkovním hřištěm. Prohlídka zabere přibližně hodinu, záleží na tom,  jak moc se budete exponáty kochat.

Svět škodovek
Svět škodovek

Expozice

Hned po vstupu do expozice vaši pozornost přitáhnou pestrobarevné sportovní vozy. Jedná se o největší ucelenou sbírku sportovních škodovek na světě. Mnohdy doplněnou o fotografie a podpisy jezdců. Můžete zde vidět hned několik kusů vozu Škoda 130 RS, okruhový speciál Rapid H, Favorit 1600 H nebo 130 LR/H.Svět škodovek

Pozornost a obdiv určitě přitáhne nádherný historický Favorit 904 , nebo Škoda 450 roadster (bílá s modrým interiérem), Škoda Rapid 1500 OHV, kombi 111 STW, různé varianty Škoda 1201, 1202 a 1203.

2023 07 30 06 04 51 879
Svět škodovek

Najdete tu i auta novější jako je prezidentský Superb 3.6 VR6 nebo Octavia Long s prodlouženou karoserií. Zajímavostí je Škoda Henlein. Jedná se o Favorit, který se objevil 31. prosince 1994 v satirickém a ne vždy korektním pořadu Česká soda.

Prototypy a vozy na export

Sbírka obsahuje také kousky, o kterých jste ani netušili, že existují. Jedná se například o elektrický vůz Elmo, BAZ Furgonet, Škoda Beta. Škoda Felicia Fun je zde hned v několika provedeních, které se v expozici střídají. Kromě žluté s oranžovými doplňky i hodně atypický stříbrno-žlutý Fun určený, v množství 3 kusů, pro Portugalský trh. Pro export, tentokrát na Nový Zéland byly určené vozy Škoda Trekka nebo pick-upy pro Turecko.

Svět škodovek
Svět škodovek

Sbírka je doplněna o trenažéry autoškoly z doby, kdy silnicím kralovaly Škody 105 a 120, a o nejrůznější materiály týkající se škodovek. 

Areál s historií

Zajímavou historii má i samotný areál, kde je muzeum umístěno. Jeho historie je spojená s motorismem. Úplně prvním majitelem areálu byla firma J. Kraucher a spol. Její spolumajitel Jindřich Kraucher byl jeden z prvních prvorepublikových automobilových závodníků. Později se v areálu vystřídali národní podnik PAL, Autobrzdy Jablonec a sloužil i jako výrobní areál Jawy, pobočka Mrač. 

Vojenské technické muzeum Lešany

Trochu jinou techniku najdete ve Vojenském technickém muzeum Lešany, které sídlí v bývalých dělostřeleckých kasárnách nedaleko Lešan u Týnce nad Sázavou. V 10 halách, několika venkovních přístřešcích a na volném prostranství, najdete kolem 700 kusů exponátů.

2023 09 02 19 42 14 568
Vojenské technické muzeum Lešany

Složení je pestré. Uvidíte tu kanóny používané za první světové války, různé vojenské dopravní prostředky – motocykly, osobní nebo nákladní auta. Hlavně venkovnímu prostoru dominuje sbírka tanků, obrněných vozidel a raketové techniky.

Vojenské technické muzeum Lešany
Vojenské technické muzeum Lešany

Expozice

Expozice je rozdělena na několik částí. V hale číslo jedna najdete exponáty z období let 1918–1938. Expozice obsahuje spoustu drobností, třeba v podobě autodílny a figurín v dobovém oblečení či stejnokrojích, aby přiblížila tuto dobu co nejvíce do detailů. Motoristické nadšence zaujme široká paleta různých předválečných motocyklů používaných v československé armádě. 

Přípravy na válku a období 2. sv. války

Hala č. 2 je zaměřena na období let 1939–1943, období přípravy na válku a Protektorátu Čechy a Morava. Exponáty jsou umístěny do scén, které se snaží navodit dojem skutečnosti. Procházíte tak bunkrem nebo se dostanete do bojů v severní Africe.

Vojenské technické muzeum Lešany
Vojenské technické muzeum Lešany

V hale č. 3 jsou výjevy z let 1944–1945. Scénu z osvobozování Plzně doplňuje například raketomet „Kaťuša“ s označením BM-13 umístěný na podvozku amerického vozidla STUDEBAKER US-6.

Hala č. 6 je specifická. Tak trochu na vlastní kůži můžete zažít pocit, jaké to asi bylo uprostřed tankové bitvy. Expozice představuje tankovou bitvu Ostravské operace probíhající v březnu a dubnu 1945 ve Slezsku.

2023 09 02 19 37 03 261
Vojenské technické muzeum Lešany

Období železné opony

Haly č. 4. (období let 1945 -1950) a č. 5 (období let 1950–1962) ukazují techniku začleňenou po válce do naší armády, ale také ostnaté dráty “železné opony“ a zbraně, které pomáhaly oddělovat východ a západ. 

Tanky, vlaky i spojaři

V dalších halách najdete zbraně protiletadlového dělostřelectva, děla systému Škoda nebo expozici věnovanou spojovací technice a raketovému vojsku. Ve venkovních přístřešcích najdete tankovou techniku, ale i ukázky polní kuchyně nebo vojenský vlak.

Vojenské technické muzeum Lešany
Vojenské technické muzeum Lešany

Areál je rozlehlý, takže i když nebudete číst všechny popisy a fotit všechny exponáty, zdržíte se tu určitě 2 hodiny a více. A cena vstupu? Celá expozice je k prohlédnutí zdarma. 

Možná jste z článku pochopili, že jedním z našich koníčků je i historická technika. Pokud to máte podobně, podívejte se na i na naše další články (odkaz) zaměřující se na muzea veteránů nebo na youtubový kanál, kde najdete videa z některých srazů historických vozů.  

Sdílejte článek

Přihlaste se k odběru novinek, aby Vám žádný z publikovaných článků neunikl.

Přejít nahoru