Zlatý voči, Lipnice nad Sázavou

Lipnice nad Sázavou, pěší výlet úžasnou krajinou

Pojďte s námi objevovat krásy okolí Lipnice nad Sázavou a vytvořte si vzpomínky na celý život. Tento výlet je vhodný pro všechny dobrodruhy, milovníky přírody a pohádek. Okolí Lipnice nad Sázavou vás ohromí krásnými skalními reliéfy, které jste viděli v pohádce Princezna zakletá v čase. Naše cesta nás také zavede k nádherným lomovým jezerům, kde se v čisté vodě zrcadlí okolní lesy a skalní útvary, vytvářející nádherné panoramatické pohledy. 

Turistické značky jsme našli nedaleko městského úřadu pod hradem Lipnice. Červená a modrá turistická značka nás vedla městem k jeho SZ části. Odtud jsme se vydali ke skalním reliéfům a nedaleko naší cesty leželo i první lomové jezírko.

Interaktivní mapa
Interaktivní mapa

Lomové jezírko Trojka

Lomů, které dříve sloužily k těžbě žuly, je v okolí Lipnice několik. Z červené turistické trasy vedoucí k Národnímu památníku odposlechu jsme odbočili na neznačenou cestu a k lomu jsme přišli ze shora. Před námi se otevřel les a ukázal nám výhled na skály a modrozelenou vodní hladinu. Sestup k jezírku vede lesní pěšinou z kopce. Je zde úchvatný pohled na jezírko i do něj (nějaké rybky se zde najdou). Na druhé straně lomu, jsme viděli pozvolný přístup do jezírka, kde se pár plavců koupalo. 

Lom Trojka, Lipnice nad Sázavou
Lom Trojka, Lipnice nad Sázavou

Národní památník odposlechu

Národní památník odposlechu je označení pro tři reliéfy vytesané do skal v zatopených lomech u Lipnice nad Sázavou. Projekt památníku odposlechu byl realizován sochařem Radomírem Dvořákem. Mecenášem památníku je Richard Hašek, vnuk spisovatele Jaroslava Haška.

Ústa pravdy

Od Trojky jsme vyrazili opět neznačenou cestou k nejbližšímu skalnímu útvaru. Ústa pravdy, jak se skalní útvar jmenuje, jsou druhým reliéfem (Ucho je první) Národního památníku odposlechu. Jejich výška dosahuje téměř 3 metry a nachází se u lomového jezírka Dvojka. Byla slavnostně odhalena 7. září 2006. Inspirací pro ústa byl známý reliéf Bocca della Verità (což znamená Ústa pravdy) nacházející se v předsíni kostela Santa Maria in Cosmedin v Římě. Pro nás “pohádkomilovníky” jsou tato ústa kulisou pohádky Princezna zakletá v čase. Vzpomínáte si na tuto scénu?

Ústa pravdy, Lipnice nad Sázavou
Ústa pravdy, Lipnice nad Sázavou

„Nechť ústa promluví, aby ucho poslouchalo. Nechť ústa promluví, aby na světlo dbala a aby hádanku dala,“ pronáší princezna Ellena směrem k ústům pravdy.

„Jdi 100 kroků Šeptajícími mlhami, až dojdeš k dalšímu skalnímu jezírku. Tam nalezneš Ucho tajemství. A jemu odkryj pravdu, kterou ostatní znát chtějí, leč namísto otázky studem se chvějí,“ dozvídá se Ellena odpověď.

Tedy jsme vyrazili stejně, jako princezna Ellena. Bohužel nedokážeme potvrdit, zda se k Uchu tajemství dostanete po 100 krocích. Zapomněli jsme počítat.

Bretschneiderovo ucho

Je ve zmíněné pohádce nazvané jako Ucho tajemství. Toto dílo bylo prezentováno jako úvodní dílo Národního památníku odposlechu 23. června 2005 a najdete ho u lomového jezírka Jednička. Jeho název byl zvolen s ohledem na postavu tajného agenta z knihy Dobrý voják Švejk. Ve filmovém zpracování z roku 1956 hrál agenta Bretschneidera božský František Filipovský

Od Ucha vede žlutá turistická značka kolem rybníků k poslednímu skalnínu reliéfu s názvem Zlatý voči.

Bretschneiderovo ucho, Lipnice nad Sázavou
Bretschneiderovo ucho, Lipnice nad Sázavou

Zlatý voči

„Až protější břeh skryje stín, plav vstříc Očím světla. V jejich nitru nalezneš svitek. Svitek, který otevírá každé dveře.“ radí dvorní alchymista Archivald princezně Elleně. 

Zlaté oči byly odhaleny 14. září 2007. Nachází se v zatopeném lomu Hřeben I. Zobrazuje oči se zlatými nápisy Home a Enter v trojúhelníku o rozměru 2,5 metru.

Zlatý voči, Lipnice nad Sázavou
Zlatý voči, Lipnice nad Sázavou

Lomové jezírko Hřeben IV

Vrátíte-li se od Zlatých vočí zpět k rozcestníku “Starý lom – vyhl., odb.” můžete se jako my vydat na vyhlídku na lomové jezírko Hřeben IV. Je to místo, kde se člověk může na chvíli ztratit v kráse a klidu. Slunce se odráží od žlutavých skal a voda má neskutečné množství modrých odstínů. 

Když už jsme v okolí Lipnici nad Sázavou, byl by hřích se nepodívat také na hrad. Proto jsme se po zelené vrátili zpět do Lipnice a výlet uzavřeli návštěvou hradu.

Lomové jezírko Hřeben, Lipnice nad Sázavou
Lomové jezírko Hřeben, Lipnice nad Sázavou

Hrad Lipnice

Hrad Lipnice byl založen mocným rodem pánů z Lichtenburka kolem roku 1310, hrad později prošel rozsáhlou přestavbou, kterou iniciovala Trčkové z Lípy na počátku šestnáctého století. Díky této rekonstrukci se dnes můžeme prohlédnout monumentální hradní architekturu, gotickou i barokní kapli svatého Vavřince a hluboké hradní sklepy s pozůstatky středověké hodovní síně. Dějiny hradu jsou pestrobarevné, od turbulentních časů třicetileté války po záchranu a opravy ve 20. století. Při prohlídce vás čeká nádherný výhled na krajinu, který dosahuje až k vrcholům Železných hor a Žďárských vrchům. K hradu se váže pověst o krásné Kateřině manželce Lipnického pána, která se zamilovala do Jindřicha z Dubé. Když se Kateřinin manžel dozvěděl o jejich vztahu, nechal Jindřicha popravit a Kateřinu zazdít do výklenku vedle Jindřicha v hradní kapli. 

Hrad Lipnice nad Sázavou
Hrad Lipnice nad Sázavou

Výlet ke skalním reliéfům, na Hrad Lipnici a ke krásným tyrkysově modrým jezírkům vám nabídne nezapomenutelné zážitky, které spojují historii, nádhernou přírodu a pohádkové kulisy. Připravte se na dobrodružství, které rozšíří vaše obzory a zanechá ve vašem srdci nesmazatelnou stopu.

Sdílejte článek

Přihlaste se k odběru novinek, aby Vám žádný z publikovaných článků neunikl.

Přejít nahoru