Posledním díle o prodlouženém víkendu v Českém Krumlově se budeme věnovat cyklovýletu pro malé cyklisty okolím Lipna nad Vltavou.
Lipno je s rozlohou 48,7km2 naše největší přehradní nádrž, proto občas bývá označována za české moře. V nejširším místě u Černé v Pošumaví se nádrž rozlévá až do šíře pěti kilometrů.
Tentokrát jsme stávali jsme brzy. V 8 ráno už jsme vykládali kola na parkovišti u mariny v Lipně nad Vltavou. Zatímco někteří v apartmánech vychutnávali kávu (a že ta tam voněla!), my už šlapali do pedálů.
Frymburk
Pohodovou jízdou po cyklostezce podél Lipenské přehrady jsme dojeli do Frymburka. Náměstí Frymburka není v centru města, jak by člověk předpokládal. Je umístěno na poloostrově. Část města totiž ustoupila Lipenské přehradě.
Abychom si zkrátili čas při čekání na přívoz, zajeli jsme si prohlédnout domy na náměstí. Na náměstí najdete jednu z nejstarších sošek trpaslíka u nás. Tento hlídá park a v noci napomíná hlučné návštěvníky, když se vrací domů z hospod.
Cestou zpět k přívozu jsme se zastavili u kostela sv. Bartoloměje a přes mříž nakoukli dovnitř. Kostel sv. Bartoloměje je dominantou Frymburku. Novogotická věž pochází z roku 1870 a interiér kostela je barokní.
Přívozem do Frýdavy
Na druhou stranu přehrady do Frýdavy jsme přejeli pomocí přívozu. Vzdálenost 0,4 km jsme překonali za necelých 5 minut. Na lodi, kromě dalších turistů a cyklistů, s námi cestoval za prací i bagr. Je to prý rychlejší než objíždět 20 km přehradu 😆 .
Z Frýdavy do Přední Výtoně se cyklostezka kryje se silnicí. My jsme zvolili trochu dobrodružnou, zelenou turistickou trasu, která je delší, za to horší 🙂 . Sjízdnost na kole, no dá sa, ale vhodnější je to pro pěší. Všude samá šiška a kořen. A důvod takové šílenosti? Náš trpaslík totiž v silnějším provozu zmatkuje, a navíc naprosto nečekaně zastavuje, mnohdy i smykem. V rámci bezpečnosti všech účastníků dopravy byla tedy zvolena „zkratka“. Sjezd do Výtoně už je polní cesta, takže pohoda. Navíc máme bonusové body za objevenou Mariánskou kapličku v lese a nějaké výškové metry navíc.
V Přední Výtoni jsme opět najeli na cyklostezku a pokračovali s malými zastávkami na „plážičkách“ k hrázi přehrady. Plážičky byly místa s pozvolným vstupem k vodě většinou s oblázky. Trpaslík už cestou do Frymburka objevil kouzlo házení žabek. Zastavovali jsme se takto asi 20x…
Od hráze je to už jen kousek zpět do mariny v Lipně nad Vltavou. Krásné kolečko kolem vody dá cca 20 kilometrů. Lážo, plážo s couráním a zkratkou (prodlužovačkou) necelé 4 hodiny. Zašli jsme na oběd do restaurace s příznačným jménem Restaurace Marina. Během jídla jsme se z terasy kochali výhledem na zakotvené lodě.
Stezka korunami stromů
Po obědě jsme zamířili vzhůru. Obrazně i doslova. Sedačkovou lanovkou s názvem Jezerní jsme se od centrálního parkoviště vyvezli na vrchol Kramolín. Trpaslík u lanovky protestoval, že je mu bude špatně z výšky. Tak jsme mu navrhli, že my se svezeme a on může přijít pěšky nahoru. Když viděl potící se turisty naznal, že lanovku asi přežije. A lanovkou to neskončilo…
Stoupali jsme ještě dál a výš na Stezku v korunách stromů. Tato byla veřejnosti zpřístupněná v roce 2012 jako první svého druhu u nás. Stezka má 675 metrů dlouhou lávku a nejvyšší vyhlídkový bod je 40 m nad zemí.
Postupně, v několika spirálách, jsme vystoupali až nad koruny stromů, kde se nám otevřel krásný pohled na okolí Lipna. Aby se cestou, kterou lze absolvovat i s kočárkem, nenudili akčnější jedinci, je zde několik odboček z hlavní stezky. Tyto vedlejší cesty jsou tvořeny různě se pohybujícími kládami. I když jste ve větší výšce nad zemí, z této odbočky nespadnete. Pod vším je natažené ochranné pletivo. Tuto část si děti rozhodně užijí.
Jsou zde různé zastávky s hádankami a informacemi o životě v lese. Dolů z nejvyššího patra můžete sjet prý nejdelším suchým tobogánem u nás. Aby si tobogán mohli sjet i děti musí mít víc než 6 let. Sjezd je samozřejmě za příplatek.
Z Kramolína zpět do Lipna nad Vltavou jsme už šli podél lanovky pěšky. Trpaslík cestou dolů uznal, že nahoru ta lanovka nebyla až tak od věci.
Pokud si uděláte výlet k Lipnu tak jako my a nemáte s sebou kola, můžete s dětmi třeba vyzkoušet lanové centrum Království lesa nedaleko Stezky v korunách stromů nebo bobovou dráhu.
Vyšší Brod
Cestou zpět do Krumlova jsme se zastavili ve Vyšším Brodě. Prošli jsme si areál Cisterciáckého kláštera, ve kterém je i Poštovní Muzeum, ale to jsme vynechali. Tento klášter je jediným fungujícím mužským cisterciáckým klášterem v Česku. Byl založen roku 1259.
Cestou autem podél Vltavy nás zaujal pohled na hrad Rožmberk avšak pohled na zadní sedadlo zmařil naše naděje na aspoň zběžnou prohlídku. Trpaslík cestou usnul. Pro tento den už toho bylo dost.
Během prodlouženého víkendu v Českém Krumlově jsme viděli spoustu zajímavých míst nejen pro nás dospělé, ale i pro děti. Přejeme Vám, abyste si Český Krumlov a jeho okolí zamilovali stejně jako my.
Přihlaste se k odběru novinek, aby Vám žádný z publikovaných článků neunikl.