Rozhledny jsou vyhlídkové stavby s vyhlídkovým prostorem vyvýšeným nad okolním terénem, jak se píše na wikipedii. Co nás na nich fascinuje? Mohou být cílem výletu. Dostat se na ně vždy stojí nějaké úsilí a odměnou jsou nádherné výhledy do kraje. Jarní počasí zve na vycházky a dohlednost některé dny bývá velmi dobrá. Za takových dní by bylo hříchem nevyrazit na rozhledny. Dnes navštívíme ty, které jsme zatím na cestách míjeli.
Obsah článku
ToggleRozhledna U Lidušky, Bílovice nad Svitavou
V lesích obce Bílovice se v knížce Rudolfa Těsnohlídka proháněla liška Bystrouška. A také zde před Vánocemi 22. prosince 1919 našel spisovatel Rudolf Těsnohlídek s Františkem Koudelkou a Josefem Tesařem prochladlé sedmnáctiměsíční děvčátko, Lidušku. Událost inspirovala Rudolfa Těsnohlídka k založení tradice stavění vánočních stromů na náměstích spojené s charitativními sbírkami.
Nejsnažší cesta k rozhledně vede od Sokolovny Bílovice nad Svitavou, kde můžete také zaparkovat auto. Vydáte se po zelené turistické značce, kolem myslivny Lišky Bystroušky a studánky Leoše Janáčka k rozcestníku Liduščin památník – odb. Po kamenité cestě přijdete až k Liduščině rozhledně.
Volně přístupná rozhledna je pojmenovaná po zmíněném odloženém děvčátku. Měří 29 metrů a byla postavena v roce 2021. Pata rozhledny se nachází ve výšce 336 m n.m.
Po točitém roštovém schodišti vyjdete na vyhlídkovou plošinu umístěnou v 26 metrech nad zemí. Z rozhledny máte jako na dlani obec Bílovice nad Svitavou, okolní lesy i vysílač Hády.
Rozhledna Alexandrovka, Adamov
K Alexandrově rozhledně, zvané Alexandrovka, vede několik cest. My jsme si vybrali Okruh Býčí skála a Okruh památník lesníků, tedy červenou turistickou značku. A to z důvodu, že jsme parkovali na Parkovišti Komenského, čímž jsme si část výstupu ušetřili. Na této trase najdete také skalní reliéf Hlava z kamene.
Rozhledna se na tomto místě nachází již od roku 1887, kdy pozemek na němž stojí věnoval turistickému klubu kníže Liechtenštejn. Dnešní rozhledna je kamenná a nachází se ve výšce 496 m n.m. Sama rozhledna má 18 metrů. Své jméno získala po předsedovi brněnské sekce Rakouského turistického klubu Alexandru Suchánkovi, který byl velkým propagátorem výstavby.
Její vyhlídkový ochoz se nachází ve 13,9 m nad zemí. Je odtud vidět především město Adamov, část Brna a Pálavské vrchy. Rozhledna je volně přístupná v každém ročním období.
Rozhledna U obrázku, Starovičky
Severovýchodně od obce Starovičky stojí malá dřevěná rozhledna U obrázku. Ta současná, otevřená v prosinci 2020, nahradila původní vyhlídku. Celodřevěná vyhlídka z roku 2007 musela být kvůli špatnému stavu nosných konstrukcí odstraněna.
Staronová rozhledna svou siluetou odkazuje na kostel sv. Kateřiny ve Starovičkách. Je tvořena vyhlídkovou věží o výšce 8,22 m. Na vyhlídkovou plošinu v pouhých 3,5 m se dostanete po 19 stupních kovového točitého schodiště. Na vyhlídkovou věž navazuje krytý přístřešek s posezením.
Přestože rozhledna není vysoká, je umístěna na místě s dostatečným rozhledem. Krásně lze vidět Starovičky, samozřejmě Pálavu a Novomlýnské nádrže. Při dobrém počasí i Bílé Karpaty.
S pomocí snímků s popisky, umístěných na každé straně ochozu, najdete i další rozhledny v okolí. Jsou vidět Přítlucká hora u Zaječí, rozhledna v Hustopečích, Nedánov u Boleradic, Stezka nad Vinohrady v Kobylí, rozhledna Kraví Hora u Bořetic nebo rozhledna Slunečná u Velkých Pavlovic. O většině těchto rozhleden jsme psali v článku Cesty na rozhledny Jižní Moravy.
K rozhledně se dá dostat ze Staroviček, kdy projdete pod mostem dálnice D2. Pokud si chcete udělat delší výlet, můžete vyrazit z Velkých Pavlovic. K rozhledně Vás dovede značená cyklostezka André, Moravská vinná. Místo, kde odbočit z asfaltové cesty do mírného kopce, poznáte snadno. Jsou tu krásná pozdně gotická Boží muka, ojedinělá památka v celém širokém okolí.
Vznikla v době, kdy Starovičky patřily cisterciáckému klášteru na Starém Brně. Dnes upomínají na starou, významnou obchodní stezku z Uher do Čech, která zde procházela. V blízkosti Božích muk najdete také posezení pod vzrostlými stromy a malý vinohrad s ukázkou místních odrůd.
Zpět do Velkých Pavlovic se můžete vracet po zeleně značené turistické trase nebo Naučné stezce Zastavení v kraji vína a meruněk. Cestou možná najdete další vyhlídkovou plošinu v sousedství kříže Bendových. Nebo mini Vyhlídku Pajerka kousek nad obcí v blízkosti Opilých sklepů.
Bezručova vyhlídka, Kopřivnice
Nad městem Kopřivnice vybudoval v roce 1934 Klub československých turistů lavičku s výhledem na město. Nacházela se na nejvyšším místě kopce s názvem Brdy ve výšce 467 m n.m. Dodnes na blízkém pamětním kameni můžete najít její název, Bezručova vyhlídka. Jméno dostala na počest básníka Petra Bezruče. Dnešní dřevěná rozhledna je už v pořadí druhá a byla zbudovaná v roce 2012.
Rozhledna, umístěná na úzkém hřebenu, je celodřevěná s 45 ostřejšími schody. Je z ní výhled na celé město Kopřivnice i areál vyrábějící vozy Tatra. Uvidíte také na rozhlednu Bílá hora na stejnojmenném kopci tyčícím se nad Kopřivnicí a sousedním Štramberkem. I o těchto rozhlednách jsme již psali v článku Krásné rozhledny České republiky.
K rozhledně se dostanete buď po značené Naučné stezce Lašská – Kopřivnice nebo od památného stromu Husova lípa přímo vzhůru. Tato cesta je kratší, zato vede do prudkého kopce přes kořeny stromů.
Rozhleden je v každém kraji bezpočet a nové stále vznikají. Proto je stále co objevovat a kam směrovat cíle výletů. Tak neváhejte a zajděte se na některou podívat. Na facebook nám napište, která je za vás ta opravdu nejhezčí a kam se rozhodně máme vypravit.