Značení cest, Chorvatsko

Chorvatsko, Dalmácie: pěší výlety z vesnice Igrane

V předchozím článku jsme se porozhlédli po zajímavých místech a památkách v chorvatské Dalmácii a teď se vydáme na pěší výlety z vesničky Igrane. Igrane leží 19 km jižně od Makarské u moře pod pohořím Biokovo. Žije zde necelých 500 obyvatel. Na nejvyšším místě vesnice stojí obranná věž proti turkům. Kula Zale, jak se věž jmenuje, pochází ze 17. století. Z dalekého okolí je vidět především zvonice kostela Panny Marie od Ružarija. Ostatky nalezené na hřbitově svědčí o existenci osady v římské době. Jméno vesnice je poprvé zmiňováno již roku 1466.

Igrane, Chorvatsko
Igrane, Chorvatsko

Igrane – Živogošće – Mala Duba – Živogošće Blato

Pokud se chcete projít a obáváte se horka, tahle cesta se Vám bude líbit. Trasa vede z Igrane, bohužel je to kousek po málo frekventované silnici do Živogošće a odtud již stále podél pobřeží do Živogošće Blato. Cesta je dlouhá cca 5,9 km (mapa). Mapy.cz trochu zlobí, tak se v Živogošće dejte k přístavu, ne do centra, jak je na mapě naznačeno. Většinu cesty půjdete ve stínu. Po cestě můžete využít koupání na malých plážích.

Vstup z pláže Živogošće na stezku do Mala Duba, Chorvatsko
Vstup z pláže Živogošće na stezku do Mala Duba, Chorvatsko

Největší zábavu si tady užijete, když bude větrno a vlny se budou tříštit o hrany cesty, je to příjemné osvěžení.

Cesta z Živogošće - Mala Duba, Chorvatsko
Cesta z Živogošće – Mala Duba, Chorvatsko

Cesta z Mala Duba se vine dál podél pobřeží a kolem kempu. Po překonání menšího kopce, uvidíte pomalu se objevující vesnici Živogošće Blato. Z této cesty vedou strmě dolů cestičky na opuštěné těžko přístupné pláže.

Živogošće Blato, Chorvatsko
Živogošće Blato, Chorvatsko

V cílové vesnici Živogošće Blato si můžete dopřát dobrý oběd (klasický Cordon bleu, čepují pivo Pan) nebo palačinky se zmrzlinou u přístavu.

Přístav Živogošće Blato, Chorvatsko
Přístav Živogošće Blato, Chorvatsko

Drašnice – cesta za nejlepšími palačinkami v okolí

Z vesnice Igrane se vydejte do vedlejší Drašnice (mapa). Procházka vede mezi olivovými háji a někde najdete i „sešup“ na pláž. Cesta končí u restaurace Puntin, kde mají nejlepší palačinky se zmrzlinou (sladoledom).

Cesta do Drašnice, Chorvatsko
Cesta do Drašnice, Chorvatsko

Vesnice Drašnice pod Jadranskou magistrálou se skládá z řady osad mezi mysem Komoljača a zátokou Klokun. Původní obec byla roztroušena po úbočí Biokova. Při zemětřesení v roce 1962 byla stará obec zničena, obyvatelstvo se vystěhovalo a vybudovalo novou obec na pobřeží v zátoce Sveti Križ.

Vzhled Drašnice výrazně ovlivňují dodnes terasy, které před staletími vybudovali zdejší obyvatelé k pěstování vinné révy a olivovníků. Obyvatelstvo se zabývá turismem a rybolovem.

Stará vesnice nad Drašnicí, Chorvatsko
Stará vesnice nad Drašnicí, Chorvatsko

Igrane – Drašnice – Podgora

Pokud jste zdatní chodci, trocha slunce a kopců Vám nevadí, protáhněte si procházku do 3 km vzdálené Podgory (mapa). Cesta vede nad magistrálou pod horami.

Skot pod Biokovem, Chorvatsko
Skot pod Biokovem, Chorvatsko

Po cestě můžete potkat místní skot a nad Podgorou je vyhlídka s posezením.

Vyhlídka nad Podgorou, Chorvatsko
Vyhlídka nad Podgorou, Chorvatsko

Podgora

je oblíbené a rušné letovisko na Makarské riviéře. V obci vyvěrá několik sladkovodních pramenů a léčivý pramen Klokun. V Podgoře se narodil Don Mihovil Pavlinovic, kněz, politik a spisovatel, který jako první v parlamentu hovořil chorvatsky a požadoval sjednocení Dalmácie a tehdejšího Chorvatska. Za druhé světové války bylo v Podgoře zřízeno první partyzánské námořnictvo, na jehož počest byl nad přístavem postaven památník.

Přístav Podgora, Chorvatsko
Přístav Podgora, Chorvatsko

Podgora je kouzelná především večer, kdy ožívá a díky množství restaurací a kaváren, které září různými barvami.

Večerní Podgora, Chorvatsko
Večerní Podgora, Chorvatsko

Horská turistika pro náruživé

Pokud jste opravdoví turisti nebo horalové, Chorvatsko nabízí také náročnou vysokohorskou turistiku. Podotknu, že bez dostatečného množství vody, jídla a případně teplejšího oblečení, se do chorvatských hor nevydávejte a už vůbec nechoďte sami, ale ve skupině. Sejít z cesty je velmi snadné a chorvatské hory jsou opravdová divočina. Horské cesty nejsou upravené a bezpečné jako u nás v Česku. Mějte s sebou i powerbanku a kontakt na záchrannou službu. Každý rok je vyhlášeno pátrání po turistech, kteří neodhadli svoje síly. Naši známí jednou sešli z cesty a byli nuceni přespat v horách.

Biokovo nad Drašnictví, Chorvatsko
Biokovo nad Drašnictví, Chorvatsko

Rozhodně si stáhněte offline mapy.cz s nimi jsme zde měli nejlepší zkušenost. Bohužel Google mapy jsou v této oblasti málo podrobné a na pěší turistiku nepoužitelné. I když jde o náročné cesty, hory jsou neskutečně krásné. Pohled z výšky na moře a okolní hory vynahradí tu námahu, se kterou se sem vydrápete. Kompletní okruhové trasy jsou opravdu pro zkušené a trénované, ale máme i kratší trasu na vyhlídku, co zvládnou i ti méně trénovaní.

Vyhlídka nad Drašnící, Chorvatsko
Vyhlídka nad Drašnící, Chorvatsko

Turistické trasy nad Drašnicí

Všechny trasy vedou z vesnice Drašnice. U hřbitova uvidíte jednu z tabulí upozorňující na značené treky v horách. Pamatujte, že jdete do vysokých hor, tedy trasa 11 km do kopce může být trek na celý den. Najdete tu 3 trasy.

Mapa turistických tras nad Drašnicí, Chorvatsko
Mapa turistických tras nad Drašnicí, Chorvatsko

První úsek cesty je společný pro všechny trasy a vede ke zmiňované vyhlídce (mapa). Značená cesta Vás povede od tabule vzhůru kolem několika stavení k magistrále, kterou musíte přejít. Nad magistrálou uvidíte kostel sv. Juraj novi. Kolem něj, do kopce, budete stoupat do zaniklé vesnice Staro Selo.

Pokud se budete chtít do opuštěných domů podívat buďte opatrní. Dávejte pozor nejen kam šlapete, ale mějte na paměti, že v horách se můžete potkat s kozami, býky i hady. V této vesnici je ve velmi dobrém stavu původní kaplička.

Kaplička v zaniklé vesnici, Chorvatsko
Kaplička v zaniklé vesnici, Chorvatsko

Trasa k vyhlídce Vás povede skrz vesnici a do hor nad ní. Všimněte si značení těchto cest. Vždy jej najdete na zemi a je velmi snadné ho přehlédnout. Nad vesnicí již půjdete po kamenité cestě přímo do hor.

Značení cest, Chorvatsko
Značení cest – červeno-bílý kruh, Chorvatsko

Výhled z úbočí hor, na moře a sousední ostrovy, bere dech. Cesta na vyhlídku je přibližně 3 km do kopce. Což běžně vyběhneme jako nic, ale v Chorvatsku při skákání po kamenech to bylo náročnější.

Horská cesta, Chorvatsko
Horská cesta, Chorvatsko

Když zvládnete cestu na vyhlídku a bude se vám to zdát málo, jste zralí se vydat některou z dalších značených tras. Komu se to bude zdát dostačující, ať se raději vrátí.

Igrane – Živogošće podél hor

Nad zvonicí v Igrane u magistrály najdete malou kapličku a přímo kolem ní vede cesta mezi olivovníky.

Kaplička a cesta nad Igrane, Chorvatsko
Kaplička a cesta nad Igrane, Chorvatsko

Tou vyjdete pod hory a podél hor se vydejte vpravo do Živogošće. Cesta Vás dovede ke kostelu sv. Dominik a hřbitovu. Kolem kostela následně můžete sejít do Živogošcé na pláž, kde začíná moc pěkná pobřežní cesta do Mala Duba.

Cesta do Živogošće, Chorvatsko
Cesta do Živogošće, Chorvatsko

V Chorvatsku si dovolenou můžete užít se vším všudy, ať milujete moře, koupání, památky, atrakce nebo turistiku. Na co pomyslíte, to tady najdete. Uživajte u Hrvatskoj!

Sdílejte článek

Přihlaste se k odběru novinek, aby Vám žádný z publikovaných článků neunikl.

Přejít nahoru