Žernovník, okres Blansko

Rozhledny severně a východně od Brna

Po přechodu studené fronty nebo po větrné noci nastává pár dní, kdy je dohlednost naprosto perfektní. Tyto dny rádi využíváme pro návštěvy rozhleden. Vymizí opar, po nebi putují osamocené mraky dotvářející krajinou scenérii. A my se můžeme na rozhledně dohadovat, zdali opravdu vidíme v dáli Alpy nebo jen fata morgánu.

Interaktivní mapa rozhleden
Interaktivní mapa rozhleden

Rozhledna na Chocholíku, okres Vyškov

Kopec Chocholík najdete u obce Drnovice v okrese Vyškov. Parkovat můžete u dětského hřiště v Drnovicích. Odtud vede lesní pěšina k rozhledně. Po cestě se můžete zastavit u studánky jménem Pavla, která je hojně využívána, vzhledem k množství hrníčků.

Původně se nad Drnovicemi tyčila dřevěná vyhlídka sloužící jako triangulační bod. Ta byla zrušena před rokem 1990. Dnešní rozhledna je celokovová s roštovými schody. Byla otevřena v roce 2011. Její celková výška je 26 metrů a vyhlídková plošina se nachází ve 23 metrech.

Rozhledna na Chochilíku, okr. Vyškov
Rozhledna na Chocholíku

U úpatí rozhledny najdete dva rozcestníky upozorňující na zajímavá místa v okolí. Žlutý informuje o turistických cílech a modrý o nedalekých rozhlednách a vyhlídkách. U rozhledny je umístěn informační panel s názvem Krajina Vyškovské brány, kde se dozvíte o historickém osídlení a geologické minulosti.

Rozcestníky na Chocholíku
Rozcestníky na Chocholíku

Z rozhledny na severu, západě a jihu, uvidíte panoramata Drahanské vrchoviny. Na jihozápadě je vidět Pálava, na jihu Ždánický les a jihovýchodně Chřiby. Velmi výrazné jsou Hostýnské vrchy na východě i s bazilikou na Svatém Hostýnu. Rozhledna je celoročně volně přístupná.

Výhled z rozhledny na Chochilíku, okr. Vyškov
Výhled z rozhledny na Chocholíku

Kopaninka, okres Prostějov

Na Drahanské vrchovině, přibližně půl kilometru jižně od obce Repechy, najdete rozhlednu Kopaninka postavenou v roce 2018. Rozhledna je dřevěná s roštovými schody. Je vysoká 22 metrů a vyhlídková plošina se nachází ve výšce 18 metrů.

Rozhledna Kopaninka, okr. Prostějov
Rozhledna Kopaninka

Rozhlédnout se můžete po okolní překrásné krajině. Za dobrého počasí z ní uvidíte Králický Sněžník, Beskydy, Hostýnské vrchy a také Jeseníky. Kopaninka je přístupná celoročně. Povolené množství návštěvníků řídí turniket za poplatek 20 Kč na osobu. Turniket přijímá i platební karty. Pod rozhlednu můžete přijet autem.

Výhled z rozhledny Kopaninka
Výhled z rozhledny Kopaninka

Spešovská rozhledna, okres Blansko

Spešovskou rozhlednu najdete nedaleko města jménem Rájec-Jestřebí nad obcí Spešov. My jsme zaparkovali v části zvané Jestřebí nedaleko soukromého rybníčku. U něj začíná polní cesta, vedoucí k rozhledně. Pokud byste šli z obce Spešov, půjdete po žluté turistické značce.

Soukromý rybník v Jestřebí
Soukromý rybník v Jestřebí

Rozhledna je necelých 10 m vysoká a byla otevřena v roce 2012. Je dřevěná. Na vyhlídkovou plošinu vedou žebříky. U rozhledny najdete plastiky místních rodáků: Františka Trávníčka (jazykovědec), Bohdana Pavlů (žurnalista a diplomat) a Madly Vaculíkové (spisovatelka).

Spešovská rozhledna, okres Blansko
Spešovská rozhledna

Z rozhledny je vidět zámek Rájec-Jestřebí, okolní lesy a pole. Rozhledna je celoročně volně přístupná.

Žernovník, okres Blansko

Z parkoviště u hasičské zbrojnice v obci Žernovník se vydejte po silnici směrem na obec Lubě. Vyjděte na menší kopeček a rozhlednu uvidite vpravo. Ze silnice odbočíte doprava na vozovou cestu a následně přes louku půjdete přímo k rozhledně. 

Rozhledna Žernovník
Rozhledna Žernovník

Žernovník je dřevěná šestiboká rozhledna s kovovými prvky. Byla postavena v roce 2014 na bývalém vodojemu. Její výška je 12 metrů. Na vyhlídkovém ochozu najdete informační tabule s výškovými body, které můžete vidět. Jmenujme Hrubý Jeseník, Boskovicko i Pálavu a také nedaleké rozhledny (Malý Chlum, Babylon, Kozárov a Podvrší). Rozhledna je volně přístupná po celý rok.

Výhled z rozhledny Žernovník
Výhled z rozhledny Žernovník

Pokud Vás rozhledny fascinují tak jako nás, zkuste najít inspiraci, kam vyrazit, v našich dalších článcích o rozhlednách

Sdílejte článek

Přihlaste se k odběru novinek, aby Vám žádný z publikovaných článků neunikl.

Přejít nahoru