Brno pasáž Merkur

Brno: jeho pasáže, zkratky a průchody VI.

Zkamenělá panna, moderní budova a pasáž co zná málokdo. To je ve zkratce dnešní díl našeho miniseriálu Brno: jeho pasáže, zkratky a průchody. I tak mají tyto tři objekty něco společného – umístění v blízkosti Josefské ulice v Brně. 

Interaktivní mapa
Interaktivní mapa

Dům U kamenné panny

Dům, dnes nesoucí označení U kamenné panny, najdete na ulici Orlí číslo 16. Tento dům má dlouhou a barvitou historii.

Žil a působil zde první moravský zemský lékař, ale i balneolog a epidemiolog Tomáš Jordán z Klausenburgu. Přestože se narodil v sedmihradské Kluži (dnes na území Rumunska), byl podle svého díla brněnským a moravským patriotem. 

Dům U kamenné panny
Dům U kamenné panny

Později byl v domě zřízen poštovní úřad a domu se říkalo Stará pošta. Největší sláva a rozkvět nastaly v 80. letech 17. století za Jana Jiřího Metzgera, který funkci poštmistra zastával 43 let. Mimo to byl i členem městské rady a jako diplomat se dostal do Konstantinopole. Znalosti tureckého jazyka poté využil při vpádu turků na Moravu.

V přestrojení pronikl do nepřátelského ležení u Pohořelic a zjištěné informace předal na císařském dvoře ve Vídni. Za to byl císařem Leopoldem I. povýšen do rytířského stavu s přídomkem „z Metzburgu“. Rodinným znakem byla dvouhlavá orlice. Tu si můžete prohlédnout na náhrobku v kostele u sv. Jakuba. Zbytky rodinného znaku najdete i na nádvoří nedaleko kamenné panny. Dnes má spíše podobu čerta.

Dům U kamenné panny - erb nebo čert?
Dům U kamenné panny – erb nebo čert?
Erb příslušníků rodiny Metzger z Metzburgu
Erb příslušníků rodiny Metzger z Metzburgu

Legenda o Kamenné panně

Dnešní název domu odkazuje na legendu spojenou s rodinnou prvního poštmistra Metzera.

Dům U kamenné panny - vstupní portál
Dům U kamenné panny – vstupní portál

Podle legendy se syn poštmistra zamiloval do Johanky, která v domě sloužila. Dívka to byla pohledná leč chudá.

Dům U kamenné panny - detail vstupního portálu
Dům U kamenné panny – detail vstupního portálu

A tak hlavně matka této lásce nepřála. Jednou odjel syn s otcem mimo dům. Toho paní domu využila a obvinila Johanku z krádeže. Johanka přísahala, že je nevinná. Nikdo jí nevěřil a přivolaná městská stráž se ji chystala odvést do vězení. V zoufalství skočila do studny na nádvoří domu. Když se syn s otcem vrátili domů, našeli jen mrtvé Johančino tělo vytažené ze studny.

Dům U kamenné panny - detail vstupního portálu
Dům U kamenné panny – detail vstupního portálu

Protože ji mladík velmi miloval, nechal vytvořit kamennou sochu milované dívky. Tuto kamennou pannu zde můžeme vidět dodnes, je umístěna na nároží dvorního křídla. 

Dům U kamenné panny - panna
Dům U kamenné panny – panna

Tolik k romantické pověsti. Realita je trochu jiná. Kamenná renesanční karyatida tzn. socha panny byla pravděpodobně dříve součástí nějakého vstupního portálu. Na toto místo se dostala až později. 

Rekonstrukce a současnost

V domě se vystřídalo mnoho různých společností. Sídlila zde i Moravská galerie. Dům postupně chátral. K opravě a obnově domu do dnešní podoby došlo v roce 2005. Dnes, po rozsáhlé rekonstrukci, je v domě několik podniků nabízejících nejrůznější služby.

Dům U kamenné panny - dvůr se studnou
Dům U kamenné panny – dvůr se studnou

Dům zdobí bronzový portál. Na něm si můžete přečíst pověst hned v pěti jazycích – v němčině, češtině, italštině, angličtině i japonštině. Průchodem pod portálem se dostanete na dvůr se studnou a sochou kamenné panny. Pokračovat můžete až na tzv. Římské náměstí, úředně ulici Františkánskou.

Nebýt portálu a pověsti je tento dům s historickým průčelím z konce 19. století vcelku nenápadný. Přesto v sobě skrývá nejen rozsáhlé sklepní prostory, ale i zbytky hospodářského zázemí ve dvorním traktu.

Dům U kamenné panny - pohled do studny
Dům U kamenné panny – pohled do studny

E-pasáž

V průsečíku ulic Josefská a Novobranské stojí polyfunkční dům nesoucí název E-pasáž. Při průchodu skrz pasáž zjistíte, že se architekti museli vypořádat s poměrně náročným úkolem. Vstup z ulice Josefská je v jedné rovině s ulicí. Průčelí na spojnici ulic Josefská a Novobranská už je na šikmé ploše. Na Novobranskou se dostanete po schůdcích.

E-pasáž
E-pasáž

Objekt je propojen i se sousedním domem Josefská 3. Architekti této stavby jsou Hrůša a Pelčák z Ateliéru Brno. Polyfunkční dům E-pasáž byl otevřen koncem roku 2002. Dnes v něm najdete obchody, kavárnu nebo Modelový svět – model železnice, o kterém jsme psali v článku Brno – kam zajít s dětmi.

E pasáž a s ní propojený dm Josefská 3
E pasáž a s ní propojený dům Josefská 3

Ti dříve narození, si možná vzpomenou, že v těchto místech byla v 90. letech 20. století oblíbená tržnice plná stánků, kde se dalo sehnat leccos. Ještě dřív zde stávaly domy, ve kterých měli své provozovny drobní řemeslníci. Ty v průběhu 80. let byly v takovém stavu, že musely být zbourány. 

Pasáž Merkur

Tuto pasáž/nepasáž asi zná málokdo. Najdete ji za domem Josefská 19.

Pasáž Merkur
Pasáž Merkur

V podstatě umožňuje obejít tento dům a kupodivu se v ní skrývají i obchody. Když si dáte pozor, tak objevíte vývěsní štít s jejím jménem. Vznikla zřejmě při stavbě domu, kolem kterého prochází.

Pasáž Merkur
Pasáž Merkur

 

Prošli jsme si tři místa, vzdálená od sebe jen několik kroků. Historický dům U kamenné panny jehož obyvatelé zanechali svou stopu v dějinách nejen města Brna. Moderní stavbu E-pasáže oceněnou za skloubení moderní architektury v historickém prostředí a pasáž Merkur o jejíž existenci jste možná neměli ani ponětí.  

Sdílejte článek

Přihlaste se k odběru novinek, aby Vám žádný z publikovaných článků neunikl.

Přejít nahoru