Milovníci aut a jejich výlety po muzeích veteránů

Znáte kluky, nejdřív je lákají autíčka, pak holky a auta a na „stará kolena“ se k autům vrací, jako jejich sběratelé a obdivovatelé. Když máte doma malého i velkého kluka, pak cesty za auty vymýšlíte často.

Co nás na starých autech tak láká? Někdy nostalgie, že jsme takové auto vlastnili nebo se v něm jako děti vozili. Možná doba, kdy se dalo auto opravit doma. Kdo ví, na to má nejspíš každý svoji odpověď.

O popularitě veteránů vypovídá nejen hojná účast motoristů, ale také nadšených obdivovatelů na jedné z našich největších přehlídek historických automobilů Veteranfest ve Slavkově u Brna. Počet různých auto-moto muzeí v České republice stále roste.

Škodovkové zátíší - Veteranfest Slavkov u Brna
Škodovkové zátíší – Veteranfest Slavkov u Brna
Veteranfest - Slavkov u Brna
Veteranfest – Slavkov u Brna
Veteranfest - Slavkov u Brna
Veteranfest – Slavkov u Brna
Veteranfest - Iseta, Slavkov u Brna
BMW Isetta – Veteranfest Slavkov u Brna

Mladá Boleslav

Město neodmyslitelně spjaté se značkami výrobců – Škoda a Tatra.
Mladá Boleslav je dlouhodobě spojena s automobily Škoda, které se zde vyrábí. Právě historický vývoj této značky můžete sledovat v expozici umístěné v bývalých výrobních halách, kde sídlí Škoda Muzeum. Kromě typických představitelů značky je zde k vidění i několik speciálů a prototypů, mezi které patří např. speciál z filmu Upír z Feratu vysávající krev ze svých řidičů nebo hračka – malý elektromobil Puk pro děti. Mapa.

Elektromobil Puck
Elektromobil Puck
Elektromobil Puck
Elektromobil Puck
Upír z Feratu
Upír z Feratu

Kopřivnice

V Kopřivnici, v Technickém muzeu Tatra (jak zní oficiální název), narazíme také na speciály, byť o něco přerostlejší. Různé expediční vozy, například ze závodů Paříž-Dakar, jsou doplněny o osobní automobily nesoucí také značku Tatra. Mapa.

Kopřivnici je umístěno ještě jedno muzeum. Necelý kilometr od Technického muzea Tatra, nedaleko autobusového nádraží najdete Auto Moto Muzeum Oldtimer Kopřivnice. Jedná se o sbírku různých, mnohdy překvapivých veteránů. Znáte třeba značku Alvis? Věděli jste, že Lamborghini a Porsche nejsou jen supersporty, ale že vyráběli ještě kolem roku 1950 i traktory? Nejen toto se zde dozvíte. Mapa.

Kopřivnice
Kopřivnice
AUTO MOTO MUZEUM Oldtimer Kopřivnice
AUTO MOTO MUZEUM Oldtimer Kopřivnice

Olomouc

Pokud si uděláte výlet do Olomouce, tatínci a dědečkové jistě pookřejí v místním muzeu Veteran Arena. Na úctyhodné ploše uvidíte nejen prvorepublikové automobily různých značek (Praga, Vikov, Aero atd.), ale i motocykly a různé maličkosti spojené s dobou minulou. Možná zjistíte, že u prvních automobilů měl víc práce zručný kolář, či jiný pracovník se dřevem než automechanik. Karoserie (konstrukce) prvních vozů se totiž mnohem víc podobaly kočárům než dnešním autům.  Mapa.

Nová Bystřice

Nová Bystřice je možná pro turisty známější jako konečná stanice úzkokolejné dráhy z Jindřichova Hradce. Úzkokolejku můžete také navštívit, ale milovníci vůně benzínu si určitě najdou čas i na Veteran Muzeum, které se zaměřuje spíše na klasické „ameriky“ a na vozy značky Ford. Kromě Cadillacu zde objevíte i tak trochu filmové rarity – Citroen DS a DeLoraine. Nic Vám to neříká? V Citroenu DS jezdil svého času Fantomas a DeLoraine zase cestoval časem ve filmu Návrat do budoucnosti. Mapa.

Nová Bystřice
Nová Bystřice
Delorean
Delorean
Delorean
Delorean

Znojmo

V bývalé městské vodárně města Znojmo, přímo na břehu Dyje, najdete také veterány. A to v Muzeu motorismu. Zde si přijdou na své i ženy a děti, které zaujmou staré kočárky či plechové prvorepublikové hračky. Zpestřením je několik traktorů ve venkovní expozici nebo turbína vodárny umístěná ve sklepení. Mapa.

Brno

Retro muzeum Na statku Brno má se znojemským muzeem společné umístění na břehu řeky, v tomto případě Svratky. Muzeum je přístupné z Dolních Heršpic nebo od obchodního domu Ikea, kde přejdete most a půjdete kousek po proudu řeky. Děti se tu budou možná trochu nudit, tedy pokud si budete chtít nostalgicky zavzpomínat na to, jak vypadaly obchody před rokem 1989 a jaké zboží se nabízelo, či co jste měli doma.  Ratolesti nejspíš nepochopí, že se tu budete rozplývat a budou protivné. Můžete je zkusit „odložit“ na hřiště u blízké restaurace a sami se pokochat a zavzpomínat. Součástí sbírky jsou veteráni zastoupeni značkami Trabant, Wartburg, Barkas, Multicar, Volha… Zkrátka auta běžná v 80. letech minulého století. Mapa.

Vysoké Mýto

Karosářské muzeum ve Vysokém Mýtě není úplně typické muzeum veteránů, avšak o lecčems vypovídá již jeho název. O co vlastně jde? Pokud jste chtěli mít naprosto originální auto odlišující se od produkce zavedených automobilek nebo jste potřebovali specificky upravený vůz, bylo nutné se obrátit na karosářskou firmu. Z dnešního pohledu šlo o „tuning“ aut. O tom, jak to probíhalo a jaká auta z takové dílny vzešla, se můžete dozvědět právě v tomto muzeu.

Určitě jsem nezmínila všechna muzea, v plánu jsou již další expozice. Jakmile bude chuť a čas, ráda je navštívím a napíšu pro vás další článek.  Máte-li nějaké doporučení, sem s ním. 😉

Sdílejte článek

Přihlaste se k odběru novinek, aby Vám žádný z publikovaných článků neunikl.

Přejít nahoru